Jeopardy!

Se avsnitt 1

Världens mest populära frågesportsprogram, Jeopardy! är tillbaka med en ny säsong. Det karaktäristiska med Jeopardy! är att programledaren presenterar svaren och de tävlande ställer frågorna. Programledare för Jeopardy! är Pontus Gårdinger, som tar vid där frågesportsprofilerna Magnus Härenstam och Adam Alsing slutade. Jeopardy! började sändas 1991 på TV4.

22:02
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 1

Veckans tävlande: Karl Sjösten (Södertälje), Rickard Myrelid (Stockholm), Gabriel Dahl (Sundbyberg), Johan Mörk (Solna), Anja Johansson (Uppsala), Helena Sandström (Bromma), Ola Åkesson (Solna), Hampus Lindh (Huddinge), Malin Appeltofft (Hägersten).


Publicerad 28 sep. 2014
Längd 22:02
Avsnitt 1
28 sep 2014
Veckans tävlande: Karl Sjösten (Södertälje), Rickard Myrelid (Stockholm), Gabriel Dahl (Sundbyberg), Johan Mörk (Solna), Anja Johansson (Uppsala), Helena Sandström (Bromma), Ola Åkesson (Solna), Hampus Lindh (Huddinge), Malin Appeltofft (Hägersten).
22:52
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 2

Veckans tävlande: Karl Sjösten (Södertälje), Rickard Myrelid (Stockholm), Gabriel Dahl (Sundbyberg), Johan Mörk (Solna), Anja Johansson (Uppsala), Helena Sandström (Bromma), Ola Åkesson (Solna), Hampus Lindh (Huddinge), Malin Appeltofft (Hägersten).


Publicerad 29 sep. 2014
Längd 22:52
Avsnitt 2
29 sep 2014
Veckans tävlande: Karl Sjösten (Södertälje), Rickard Myrelid (Stockholm), Gabriel Dahl (Sundbyberg), Johan Mörk (Solna), Anja Johansson (Uppsala), Helena Sandström (Bromma), Ola Åkesson (Solna), Hampus Lindh (Huddinge), Malin Appeltofft (Hägersten).
22:21
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 3

Veckans tävlande: Karl Sjösten (Södertälje), Rickard Myrelid (Stockholm), Gabriel Dahl (Sundbyberg), Johan Mörk (Solna), Anja Johansson (Uppsala), Helena Sandström (Bromma), Ola Åkesson (Solna), Hampus Lindh (Huddinge), Malin Appeltofft (Hägersten).


Publicerad 30 sep. 2014
Längd 22:21
Avsnitt 3
30 sep 2014
Veckans tävlande: Karl Sjösten (Södertälje), Rickard Myrelid (Stockholm), Gabriel Dahl (Sundbyberg), Johan Mörk (Solna), Anja Johansson (Uppsala), Helena Sandström (Bromma), Ola Åkesson (Solna), Hampus Lindh (Huddinge), Malin Appeltofft (Hägersten).
23:00
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 4

Veckans tävlande är: Maria Jobrink (Skövde), Marlene Kamsvik (Nykvarn), Ola Åkesson (Solna), Henrik Scheutz (Hässelby), Owe Kihlstedt (Solna), Maija Fröman (Hällingsjö), Ingrid Hedborg (Stockholm), Sören Larsson (Västerås), Dick Lange (Uppsala).


Publicerad 1 okt. 2014
Längd 23:00
Avsnitt 4
1 okt 2014
Veckans tävlande är: Maria Jobrink (Skövde), Marlene Kamsvik (Nykvarn), Ola Åkesson (Solna), Henrik Scheutz (Hässelby), Owe Kihlstedt (Solna), Maija Fröman (Hällingsjö), Ingrid Hedborg (Stockholm), Sören Larsson (Västerås), Dick Lange (Uppsala).
22:51
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 5

Veckans tävlande är: Maria Jobrink (Skövde), Marlene Kamsvik (Nykvarn), Ola Åkesson (Solna), Henrik Scheutz (Hässelby), Owe Kihlstedt (Solna), Maija Fröman (Hällingsjö), Ingrid Hedborg (Stockholm), Sören Larsson (Västerås), Dick Lange (Uppsala).


Publicerad 5 okt. 2014
Längd 22:51
Avsnitt 5
5 okt 2014
Veckans tävlande är: Maria Jobrink (Skövde), Marlene Kamsvik (Nykvarn), Ola Åkesson (Solna), Henrik Scheutz (Hässelby), Owe Kihlstedt (Solna), Maija Fröman (Hällingsjö), Ingrid Hedborg (Stockholm), Sören Larsson (Västerås), Dick Lange (Uppsala).
22:58
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 6

Veckans tävlande är: Maria Jobrink (Skövde), Marlene Kamsvik (Nykvarn), Ola Åkesson (Solna), Henrik Scheutz (Hässelby), Owe Kihlstedt (Solna), Maija Fröman (Hällingsjö), Ingrid Hedborg (Stockholm), Sören Larsson (Västerås), Dick Lange (Uppsala).


Publicerad 6 okt. 2014
Längd 22:58
Avsnitt 6
6 okt 2014
Veckans tävlande är: Maria Jobrink (Skövde), Marlene Kamsvik (Nykvarn), Ola Åkesson (Solna), Henrik Scheutz (Hässelby), Owe Kihlstedt (Solna), Maija Fröman (Hällingsjö), Ingrid Hedborg (Stockholm), Sören Larsson (Västerås), Dick Lange (Uppsala).
22:17
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 7

Veckans tävlande är: Maria Jobrink (Skövde), Marlene Kamsvik (Nykvarn), Ola Åkesson (Solna), Henrik Scheutz (Hässelby), Owe Kihlstedt (Solna), Maija Fröman (Hällingsjö), Ingrid Hedborg (Stockholm), Sören Larsson (Västerås), Dick Lange (Uppsala).


Publicerad 7 okt. 2014
Längd 22:17
Avsnitt 7
7 okt 2014
Veckans tävlande är: Maria Jobrink (Skövde), Marlene Kamsvik (Nykvarn), Ola Åkesson (Solna), Henrik Scheutz (Hässelby), Owe Kihlstedt (Solna), Maija Fröman (Hällingsjö), Ingrid Hedborg (Stockholm), Sören Larsson (Västerås), Dick Lange (Uppsala).
22:00
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 8

Veckans tävlande är: Maria Jobrink (Skövde), Marlene Kamsvik (Nykvarn), Ola Åkesson (Solna), Henrik Scheutz (Hässelby), Owe Kihlstedt (Solna), Maija Fröman (Hällingsjö), Ingrid Hedborg (Stockholm),...


Publicerad 8 okt. 2014
Längd 22:00
Avsnitt 8
8 okt 2014
Veckans tävlande är: Maria Jobrink (Skövde), Marlene Kamsvik (Nykvarn), Ola Åkesson (Solna), Henrik Scheutz (Hässelby), Owe Kihlstedt (Solna), Maija Fröman (Hällingsjö), Ingrid Hedborg (Stockholm),...
22:50
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 9

Sören Larsson (Västerås), Lena Karlsson (Strömstad), Jonas Nordström (Stockholm), Ulrika Tourbier (Täby), David Lüning (Eskilstuna), Olof Bergvall (Umeå), Daniel Selander (Stockholm), Pia Lagerström (Järlåsa) och Stefan Berendonk (Sigtuna).


Publicerad 12 okt. 2014
Längd 22:50
Avsnitt 9
12 okt 2014
Sören Larsson (Västerås), Lena Karlsson (Strömstad), Jonas Nordström (Stockholm), Ulrika Tourbier (Täby), David Lüning (Eskilstuna), Olof Bergvall (Umeå), Daniel Selander (Stockholm), Pia Lagerström (Järlåsa) och Stefan Berendonk (Sigtuna).
23:00
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 10

Veckans tävlande: Sören Larsson (Västerås), Lena Karlsson (Strömstad), Jonas Nordström (Stockholm), Ulrika Tourbier (Täby), David Lüning (Eskilstuna), Olof Bergvall (Umeå), Daniel Selander (Stockholm), Pia Lagerström (Järlåsa) och Stefan Berendonk (Sigtuna).


Publicerad 13 okt. 2014
Längd 23:00
Avsnitt 10
13 okt 2014
Veckans tävlande: Sören Larsson (Västerås), Lena Karlsson (Strömstad), Jonas Nordström (Stockholm), Ulrika Tourbier (Täby), David Lüning (Eskilstuna), Olof Bergvall (Umeå), Daniel Selander (Stockholm), Pia Lagerström (Järlåsa) och Stefan Berendonk (Sigtuna).
22:22
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 11

Veckans tävlande: Sören Larsson (Västerås), Lena Karlsson (Strömstad), Jonas Nordström (Stockholm), Ulrika Tourbier (Täby), David Lüning (Eskilstuna), Olof Bergvall (Umeå), Daniel Selander (Stockholm), Pia Lagerström (Järlåsa) och Stefan Berendonk (Sigtuna).


Publicerad 14 okt. 2014
Längd 22:22
Avsnitt 11
14 okt 2014
Veckans tävlande: Sören Larsson (Västerås), Lena Karlsson (Strömstad), Jonas Nordström (Stockholm), Ulrika Tourbier (Täby), David Lüning (Eskilstuna), Olof Bergvall (Umeå), Daniel Selander (Stockholm), Pia Lagerström (Järlåsa) och Stefan Berendonk (Sigtuna).
22:57
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 12

Veckans tävlande: Sören Larsson (Västerås), Lena Karlsson (Strömstad), Jonas Nordström (Stockholm), Ulrika Tourbier (Täby), David Lüning (Eskilstuna), Olof Bergvall (Umeå), Daniel Selander (Stockholm), Pia Lagerström (Järlåsa) och Stefan Berendonk (Sigtuna).


Publicerad 15 okt. 2014
Längd 22:57
Avsnitt 12
15 okt 2014
Veckans tävlande: Sören Larsson (Västerås), Lena Karlsson (Strömstad), Jonas Nordström (Stockholm), Ulrika Tourbier (Täby), David Lüning (Eskilstuna), Olof Bergvall (Umeå), Daniel Selander (Stockholm), Pia Lagerström (Järlåsa) och Stefan Berendonk (Sigtuna).
22:31
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 13

Veckans tävlande: Olof Bergvall (Umeå), Malin Andersson (Tollarp), Pard Madrid (Falun), Johannes Ciparsons (Boden), Veronica Sjöberg (Täby), Henrik Erixon (Stockholm), Fredrik Zenk (Lund), Ida Asp (Sundsvall) och Alice Pettersson (Österbybruk).


Publicerad 19 okt. 2014
Längd 22:31
Avsnitt 13
19 okt 2014
Veckans tävlande: Olof Bergvall (Umeå), Malin Andersson (Tollarp), Pard Madrid (Falun), Johannes Ciparsons (Boden), Veronica Sjöberg (Täby), Henrik Erixon (Stockholm), Fredrik Zenk (Lund), Ida Asp (Sundsvall) och Alice Pettersson (Österbybruk).
22:51
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 14

Veckans tävlande: Olof Bergvall (Umeå), Malin Andersson (Tollarp), Pard Madrid (Falun), Johannes Ciparsons (Boden), Veronica Sjöberg (Täby), Henrik Erixon (Stockholm), Fredrik Zenk (Lund), Ida Asp (Sundsvall) och Alice Pettersson (Österbybruk).


Publicerad 20 okt. 2014
Längd 22:51
Avsnitt 14
20 okt 2014
Veckans tävlande: Olof Bergvall (Umeå), Malin Andersson (Tollarp), Pard Madrid (Falun), Johannes Ciparsons (Boden), Veronica Sjöberg (Täby), Henrik Erixon (Stockholm), Fredrik Zenk (Lund), Ida Asp (Sundsvall) och Alice Pettersson (Österbybruk).
22:26
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 15

Veckans tävlande: Olof Bergvall (Umeå), Malin Andersson (Tollarp), Pard Madrid (Falun), Johannes Ciparsons (Boden), Veronica Sjöberg (Täby), Henrik Erixon (Stockholm), Fredrik Zenk (Lund), Ida Asp (Sundsvall) och Alice Pettersson (Österbybruk).


Publicerad 21 okt. 2014
Längd 22:26
Avsnitt 15
21 okt 2014
Veckans tävlande: Olof Bergvall (Umeå), Malin Andersson (Tollarp), Pard Madrid (Falun), Johannes Ciparsons (Boden), Veronica Sjöberg (Täby), Henrik Erixon (Stockholm), Fredrik Zenk (Lund), Ida Asp (Sundsvall) och Alice Pettersson (Österbybruk).
22:50
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 16

Veckans tävlande: Olof Bergvall (Umeå), Malin Andersson (Tollarp), Pard Madrid (Falun), Johannes Ciparsons (Boden), Veronica Sjöberg (Täby), Henrik Erixon (Stockholm), Fredrik Zenk (Lund), Ida Asp (Sundsvall) och Alice Pettersson (Österbybruk).


Publicerad 22 okt. 2014
Längd 22:50
Avsnitt 16
22 okt 2014
Veckans tävlande: Olof Bergvall (Umeå), Malin Andersson (Tollarp), Pard Madrid (Falun), Johannes Ciparsons (Boden), Veronica Sjöberg (Täby), Henrik Erixon (Stockholm), Fredrik Zenk (Lund), Ida Asp (Sundsvall) och Alice Pettersson (Österbybruk).
22:59
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 17

Veckans tävlande: Henrik Erixon (Stockholm), Axel Neld (Danderyd), Deniz Ünal (Bandhagen), Alexis Westerberg (Stockholm), Erik Gunnarsson (Stockholm), Ulf Ödesjö (Torslanda), Susanne Durlind (Löderup) och Madeleine Lindblom (Stockholm).


Publicerad 26 okt. 2014
Längd 22:59
Avsnitt 17
26 okt 2014
Veckans tävlande: Henrik Erixon (Stockholm), Axel Neld (Danderyd), Deniz Ünal (Bandhagen), Alexis Westerberg (Stockholm), Erik Gunnarsson (Stockholm), Ulf Ödesjö (Torslanda), Susanne Durlind (Löderup) och Madeleine Lindblom (Stockholm).
22:01
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 18

Veckans tävlande: Henrik Erixon (Stockholm), Axel Neld (Danderyd), Deniz Ünal (Bandhagen), Alexis Westerberg (Stockholm), Erik Gunnarsson (Stockholm), Ulf Ödesjö (Torslanda), Susanne Durlind (Löderup) och Madeleine Lindblom (Stockholm).


Publicerad 27 okt. 2014
Längd 22:01
Avsnitt 18
27 okt 2014
Veckans tävlande: Henrik Erixon (Stockholm), Axel Neld (Danderyd), Deniz Ünal (Bandhagen), Alexis Westerberg (Stockholm), Erik Gunnarsson (Stockholm), Ulf Ödesjö (Torslanda), Susanne Durlind (Löderup) och Madeleine Lindblom (Stockholm).
22:27
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 19

Veckans tävlande: Henrik Erixon (Stockholm), Axel Neld (Danderyd), Deniz Ünal (Bandhagen), Alexis Westerberg (Stockholm), Erik Gunnarsson (Stockholm), Ulf Ödesjö (Torslanda), Susanne Durlind (Löderup) och Madeleine Lindblom (Stockholm).


Publicerad 28 okt. 2014
Längd 22:27
Avsnitt 19
28 okt 2014
Veckans tävlande: Henrik Erixon (Stockholm), Axel Neld (Danderyd), Deniz Ünal (Bandhagen), Alexis Westerberg (Stockholm), Erik Gunnarsson (Stockholm), Ulf Ödesjö (Torslanda), Susanne Durlind (Löderup) och Madeleine Lindblom (Stockholm).
22:03
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 20

Veckans tävlande: Henrik Erixon (Stockholm), Axel Neld (Danderyd), Deniz Ünal (Bandhagen), Alexis Westerberg (Stockholm), Erik Gunnarsson (Stockholm), Ulf Ödesjö (Torslanda), Susanne Durlind (Löderup) och Madeleine Lindblom (Stockholm).


Publicerad 29 okt. 2014
Längd 22:03
Avsnitt 20
29 okt 2014
Veckans tävlande: Henrik Erixon (Stockholm), Axel Neld (Danderyd), Deniz Ünal (Bandhagen), Alexis Westerberg (Stockholm), Erik Gunnarsson (Stockholm), Ulf Ödesjö (Torslanda), Susanne Durlind (Löderup) och Madeleine Lindblom (Stockholm).
22:08
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 21

Veckans tävlande: Håkan Rune (Storuman), Gun Kallenberg (Sollentuna), Henrik Erixon (Stockholm), Johan Larsson (Limhamn), Mats Roth (Danderyd), Anders Rayner (Solna), Heléne Schultz, (Borås) Jacob Bryntesson (Stockholm) och Rasmus Östberg (Stockholm).


Publicerad 2 nov. 2014
Längd 22:08
Avsnitt 21
2 nov 2014
Veckans tävlande: Håkan Rune (Storuman), Gun Kallenberg (Sollentuna), Henrik Erixon (Stockholm), Johan Larsson (Limhamn), Mats Roth (Danderyd), Anders Rayner (Solna), Heléne Schultz, (Borås) Jacob Bryntesson (Stockholm) och Rasmus Östberg (Stockholm).
22:39
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 22

Veckans tävlande: Håkan Rune (Storuman), Gun Kallenberg (Sollentuna), Henrik Erixon (Stockholm), Johan Larsson (Limhamn), Mats Roth (Danderyd), Anders Rayner (Solna), Heléne Schultz, (Borås) Jacob Bryntesson (Stockholm) och Rasmus Östberg (Stockholm).


Publicerad 3 nov. 2014
Längd 22:39
Avsnitt 22
3 nov 2014
Veckans tävlande: Håkan Rune (Storuman), Gun Kallenberg (Sollentuna), Henrik Erixon (Stockholm), Johan Larsson (Limhamn), Mats Roth (Danderyd), Anders Rayner (Solna), Heléne Schultz, (Borås) Jacob Bryntesson (Stockholm) och Rasmus Östberg (Stockholm).
22:16
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 23

Veckans tävlande: Håkan Rune (Storuman), Gun Kallenberg (Sollentuna), Henrik Erixon (Stockholm), Johan Larsson (Limhamn), Mats Roth (Danderyd), Anders Rayner (Solna), Heléne Schultz, (Borås) Jacob Bryntesson (Stockholm) och Rasmus Östberg (Stockholm).


Publicerad 4 nov. 2014
Längd 22:16
Avsnitt 23
4 nov 2014
Veckans tävlande: Håkan Rune (Storuman), Gun Kallenberg (Sollentuna), Henrik Erixon (Stockholm), Johan Larsson (Limhamn), Mats Roth (Danderyd), Anders Rayner (Solna), Heléne Schultz, (Borås) Jacob Bryntesson (Stockholm) och Rasmus Östberg (Stockholm).
22:54
Jeopardy!
Säsong 1 - Avsnitt 24

Veckans tävlande: Håkan Rune (Storuman), Gun Kallenberg (Sollentuna), Henrik Erixon (Stockholm), Johan Larsson (Limhamn), Mats Roth (Danderyd), Anders Rayner (Solna), Heléne Schultz, (Borås) Jacob Bryntesson (Stockholm) och Rasmus Östberg (Stockholm).


Publicerad 5 nov. 2014
Längd 22:54
Avsnitt 24
5 nov 2014
Veckans tävlande: Håkan Rune (Storuman), Gun Kallenberg (Sollentuna), Henrik Erixon (Stockholm), Johan Larsson (Limhamn), Mats Roth (Danderyd), Anders Rayner (Solna), Heléne Schultz, (Borås) Jacob Bryntesson (Stockholm) och Rasmus Östberg (Stockholm).