Avsnitt 1
9 sep 2020
Ross Kemp besöker Ukraina för att undersöka extremhögerns uppgång i landets krig mot proryska separatisterna.
Ross Kemp besöker Ukraina för att undersöka extremhögerns uppgång i landets krig mot proryska separatisterna.
Ross och hans team undersöker hur livet och samhället har förändrats för sydafrikanerna efter att apartheidsystemet upphörde.
Ross och hans team följer migranter när de gör den farliga och illegala resan från Honduras till den amerikanska gränsen.
Ross är i Calais där tusentals migranter lever i misär medan de väntar på rätt läge för att fly till Storbritannien och söka asyl.
Ross reser till Memphis för att undersöka gängkulturen och uppdelningen mellan svarta och vita. Han utforskar också hur konflikterna har påverkat invånarna.
Ross undersöker motorcykelgäng i Australien. Han utforskar också myndighetssystemet, som brister när det kommer till organiserad brottslighet.
Ross tar en titt på hur billiga utlandsresor har påverkat de brittiska kuststäderna.